1. Po francusku można się porozumieć na całym świecie

Językiem francuskim posługuje się ponad 200 milionów ludzi na 5 kontynentach. Na całym świecie jest 68 państw frankofońskich. Francuski, zaraz po angielskim, jest najszerzej nauczanym językiem obcym oraz dziewiątym najczęściej używanym językiem na całym świecie.

W dzisiejszym świecie nie wystarczy posługiwać się jednym językiem obcym. Uczenie się kilku języków zwiększa szanse na rynku pracy zarówno w kraju jak i za granicą. Znajomość kolejnego języka poszerza horyzonty osobiste i zawodowe oraz pozwala osiągnąć dodatkowe korzyści.

2. Język pracy

Znajomość języka francuskiego i angielskiego to silny atut zwiększający szanse na międzynarodowym rynku pracy. Posługiwanie się językiem francuskim otwiera przed nami drzwi do francuskich przedsiębiorstw zarówno we Francji jak i we wszystkich krajach frankofońskich (Kanada, Szwajcaria, Belgia, i wiele państw w Afryce). Francja jako piąta potęga handlowa i raj dla inwestycji zagranicznych jest pierwszoplanowym partnerem ekonomicznym przyciągającym badaczy, inwestorów i najlepszych zagranicznych studentów.

3. Język kultury

Francuski to międzynarodowy język mody, kuchni, teatru, sztuk wizualnych, tańca i architektury. Znajomość francuskiego daje dostęp do oryginalnych wersji wielkich dzieł literatury francuskiej i frankofońskiej, a także kina i piosenki. Francuski jest językiem Victora Hugo, Moliera, Leopolda Sendara Sehghora, Edith Piaf, Jeana-Paula Sartre’a, Alaina Delona czy Zinedina Zidana.

4. Język podróży

Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem świata, przyjeżdża tu ponad 70 milionów turystów rocznie. Łatwiej i przyjemniej zwiedza się Paryż i wszystkie regiony Francji ze znajomością języka francuskiego. Pozwala to lepiej zrozumieć kulturę, mentalność i sposób życia Francuzów. Francuski przydaje się także podczas podróży do Afryki, Szwajcarii, Kanady, Monako i wielu innych krajów frankofońskich.

5. Język studentów

Znajomość francuskiego pozwala na studiowanie na najbardziej renomowanych francuskich uniwersytetach, politechnikach, szkołach handlowych, uznawanych za najlepsze wyższe uczelnie w Europie i na świecie. Studenci z bardzo dobrą znajomością języka mogą otrzymać rządowe stypendium i kontynuować naukę na trzecim stopniu studiów na wszystkich kierunkach, uzyskując międzynarodowo uznawany dyplom.

6. Język nauki

Język francuski jest piękny, melodyjny, posiada bogate słownictwo, często nazywany jest językiem miłości. Jest to także język analityczny, pozwalający dokładnie strukturyzować myśli i rozwijać krytycyzm, co jest przydatne w dyskusjach i negocjacjach. Jest to język wielkich filozofów ( Kartezjusza, Sartre’a, Derridy) oraz wielkich uczonych ( Marii Curie–Skłodowskiej, Pasteura, Georga Charpaka i wielu innych). Ucząc się francuskiego rozwijamy zdolność krytycznego myślenia, argumentacji i przyjmowania wielu punktów widzenia.

7. Język relacji międzynarodowych

Francuski jest językiem przydatnym w pracy. Ponadto jest to oficjalny język ONZ, Unii Europejskiej, UNESCO, NATO, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Czerwonego Krzyża i wielu innych międzynarodowych instytucji. Francuski jest także oficjalnym językiem instytucji europejskich mających swoje siedziby w trzech miastach: Strasbourgu, Brukseli i Luksemburgu.

8. Język otwartości na świat

Po angielskim i niemieckim, francuski jest trzecim językiem w Internecie, zaraz po nim plasuje się hiszpański. Dzięki znajomości francuskiego i komunikacji z frankofonami na całym świecie oraz dzięki informacjom zawartym w międzynarodowych francuskich mediach ( TV5 Monde, France24, Radio France Internationale) możemy inaczej, z większą otwartością spojrzeć na świat.

9. Język łatwy

Francuskiego łatwo jest się nauczyć. Istnieje wiele podręczników, dzięki którym nauka francuskiego staje się zabawą, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Bardzo szybko można osiągnąć komunikatywny poziom znajomości języka francuskiego. Nauczyciele francuskiego są cenieni za dynamizm i kreatywność. Francja aktywnie uczestniczy w szkoleniach nauczycieli francuskiego za granicą, zapewniając w ten sposób wysoki poziom nauczania.

 10. Język wspomagający naukę innych języków

Nauka języka francuskiego jest pomocna w nauce innych języków obcych, zwłaszcza romańskich (hiszpański, portugalski, włoski, rumuński), a także angielskiego, który zapożyczył od francuskiego 50% współczesnego słownictwa.